top of page
TUT_3D_Infografik.jpg

 

Łoża 
Podczas mumifikacji króla wykorzystano trzy duże łoża z niezwykłymi przedstawieniami zwierząt (hipopotam, krowa i lwica). W trakcie odpowiednich rytuałów pogrzebowych, zmarłego władcę umieszczano na łożach związanych z żeńskimi bóstwami, co miało zapewnić mu odrodzenie i życie wieczne.

Korytarz

Do pierwszej ściany, która broniła dostępu do korytarza, prowadziło 16 schodów. Kiedy gruz wypełniający korytarz został usunięty, 26 listopada 1922 Howard Carter i Lord Carnarvon otworzyli tu drugie wejście. Carter zobaczył wówczas „cudowne rzeczy” i „wypełniający wszystko blask złota”.

Łodzie

Wiele łodzi złożonych w grobowcu miało służyć jako pośmiertny środek transportu dla Tutanchamona. Egipcjanie wyobrażali sobie, że zaświaty są zasadniczo podobne do świata żywych. Miały być tam kwitnące ogrody i pola, przez które płynęła wielka rzeka. W swoim grobowcu król miał modele statków odpowiednie na każdą okazję, od prostych łodzi transportowych do przewozu żywności po statki wycieczkowe i barki, na których mógł towarzyszyć bogom w życiu pośmiertnym.

Anubis

Skrzynia z posągiem Anubisa stoi pośrodku skarbca i strzeże skrzyni z baldachimami. Okazały i elegancki czarny szakal leży z czujnymi, wyprostowanymi uszami na złotej skrzyni zawierającej klejnoty i alabastrowe narzędzia. Bóg Anubis był uważany za strażnika nekropoli i bóstwo opiekuńcze balsamistów.

Przedsionek

Pod łożem z boginią-hipopotamem, po lewej stronie Carter znalazł mały, nieregularny otwór wykopany w zamurowanym wejściu prowadzącym do przedsionka.To dzieło rabusiów grobów, którzy włamali się do grobowca prawdopodobnie wkrótce po pochówku, ale zostali przyłapani przez strażników. Konsekwencje włamania były katastrofalne dla tej części grobowca.

Naczynia kanopskie

Egipcjanie uważali, że życie pozagrobowe wymaga zachowania całego ciała. Dlatego podczas mumifikacji narządy wewnętrzne były usuwane, suszone i owijane bandażami. Organy Tutanchamona umieszczono w naczyniach, które zachowały się w alabastrowej skrzyni. Te tak zwane naczynia kanopskie stały w pozłacanej drewnianej skrzyni ozdobionej popiersiami czterech bogiń opiekuńczych.

Złocone kaplice

Cztery ogromne kaplice służyły jako osłony dla królewskiego sarkofagu. Największa z nich (5,0 m x 3,2 m) wypełniała prawie całą przestrzeń komory grobowej. Każda z kaplic była złocona i zdobiona tekstami i scenami religijnymi. Wnętrze trzech skrzyń jest wykonane ze złota i waży 110,4 kg. Gdyby ówczesny zwykły rzemieślnik chciał kupić taką trumnę, musiałby na nią pracować prawie 3 tysiące lat.

 

Podróż do Krainy Umarłych

Malowidła ścienne w komorze grobowej przedstawiają Tutanchamona życzliwie przyjmowanego przez bogów w zaświatach. Hathor, bogini nieba, Anubis, bóg mumifikacji z głową szakala, i Ozyrys, władca królestwa zmarłych, zebrali się, by towarzyszyć królowi w przejściu do jego pośmiertnego królestwa.

Komora pogrzebowa

Komora grobowa zajmuje powierzchnię 6,4 m x 4,0 m, a jej ściany mają wysokość 3,6 m. Grobowiec jest mały jak na grobowiec królewski – uważa się, że wobec nagłej i nieoczekiwanej śmierci młodego króla wybrano z konieczności grobowiec przeznaczony dla kogoś niepochodzącego z rodu królewskiego.

Posągi strażników

Dwa posągi strażników strzegą wejścia do komory grobowej. Ich wielkość odpowiada wzrostowi mumii króla – reprezentują zmarłego faraona i jego duszę (siłę życiową). Szczątki podobnych posągów znaleziono w innych egipskich grobowcach królewskich.

king-tut-anubis-statue
Tut-Madrid-Opening2
king-tut-golden-mummy-cases-02
king-tut-golden-mummy-cases-04
bottom of page